Blog

Bejrut – Paryż Bliskiego Wschodu

Mały, uroczy Liban to kraj pełen tajemniczych zakątków i antycznych zabytków. Libański krajobraz to przede wszystkim pomarańczowe sady, zielone łąki i piniowe lasy. Perełką Libanu jest bez wątpienia jego stolica – Bejrut, nazywany kiedyś Paryżem Bliskiego Wschodu. To miejsce słynące z elegancji oraz monumentalnej, arabskiej architektury. Nowoczesność miesza się tutaj z historią. Wieżowce górują nad minaretami osmańskich meczetów. Skwery oraz place, łączą kręte, wąskie oraz klimatyczne uliczki jak w Damaszku czy Kairze.

Pierwszym miejscem na turystycznej mapie Bejrutu jest Muzeum Narodowe z imponującą kolekcją eksponatów z wykopalisk, m.in. rzymskich oraz fenickich posążków, sarkofagów czy oręża pochodzącego z epoki kamiennej. Muzeum słynie również z okazałego zbioru skamieniałych ryb sprzed 85 mln lat.

Drugim punktem, który należy odwiedzić jest największy meczet w Bejrucie – Meczet Mohammeda el Amina, wzorowany na Błękitnym Meczecie znajdującym się w Stambule. Piękne ornamenty zdobią fasadę i wnętrze budowli.

Jednym z symboli Bejrutu jest Gołębia Skała (Raouche). Skaliste wybrzeże można podziwiać zarówno od strony morza, jak i z lądu. Widok z tego miejsca znajduje się w niemal każdym folderze turystycznym. To obowiązkowy punkt zwiedzania.

Będąc w Bejrucie należy również odwiedzić Plac Nejmeh. To główne miejsce spotkań Libańczyków, przy którym znajdują się z jednej strony budynki państwowe, z drugiej zaś najmodniejsze restauracje oraz bary, doskonałe na chwilę przerwy oraz pyszny lunch.

  • Nazwa nadana miastu przez Fenicjan oznaczała „Źródła”
  • Bejrut został stolicą Libanu w 1943 roku wraz z uzyskaniem przez ten kraj niepodległości
  • Idealna na spacer będzie nadmorska promenada Corniche Beirut

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *