Blog

Cedr – symbol Libanu

Lecąc do Libanu spodziewaliśmy się widoku lasów cedrowych, z którymi ten kraj się kojarzy. Okazało się jednak, że prościej znaleźć majestatyczny cedr w historii Libanu niż w krajobrazie. Drewno cedrowe, ze względu na jego piękno i trwałość, już od starożytności było szeroko wykorzystywane: Fenicjanie dzięki zbudowanym z niego statkom zostali morską potęgą handlową, a Król Salomon kupował je od króla Tyru Hirama I do budowy Świątyni Jerozolimskiej i swojego pałacu.

Lasy cedrowe porastały znaczną część wzgórz Libanu jeszcze w XIX wieku, dziś znajdziemy je w kilku rezerwatach. Jednym z najbardziej znanych jest Las Bożych Cedrów niedaleko miejscowości Bszarra. Rośnie w nim tylko 375 drzew, najstarsze mają ponad 1500 lat. Odwiedzając rezerwat obejrzyjcie jedną z największych drewnianych rzeźb na świecie – 70 figur ludzkich ciał, które Rudy Rahme wykonywał w uschniętych cedrach przez 7 lat.

Cedr na początku tego stulecia stał się również symbolem wolności. 14 lutego 2015r. zamordowano byłego premiera Libanu Rafiqa Hariri, co rozpoczęło masowe demonstracje, które po dwóch miesiącach doprowadziły do wycofania syryjskich wojsk z kraju i pokojowej zmiany rządu. Liban uwolnił się spod trwającej niemal 30 lat syryjskiej okupacji. Ten masowy ruch demokratyczny nazwano cedrową rewolucją.

  • Cedr widnieje na fladze Libanu od 1861r.
  • Las Bożych Cedrów jest wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO
  • Większość tzw. olejków cedrowych wykorzystywanych w perfumiarstwie uzyskuje się tak naprawdę z jałowca lub cyprysa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *