Blog
na narty do Libanu

Na narty do Libanu – egzotyczny wyjazd zimowy

W artykule „Sport w Libanie – piłka nożna przede wszystkim” pisaliśmy, że w Libanie, dzięki wyjątkowemu położeniu kraju i ukształtowaniu terenu, w ciągu jednego dnia można jeździć na nartach i kąpać się w morzu. Być może ilość tras i infrastruktura nie dorównują tym w Alpach czy Dolomitach, ale warto wybrać się na narty do Libanu również ze względu na egzotyczne krajobrazy i widoki, libańską kuchnię, czy właśnie na to, że po nartach zamiast relaksu w małym basenie, czeka Was kąpiel w morzu.

Szwajcarskie inspiracje

W Libanie znajdują się dwa pasma górskie. W zachodniej części są to tzw. góry Liban z najwyższym szczytem zarówno samego masywu, jak i w całego kraju – Kurnat as-Sauda (3083 m n.p.m.). We wschodniej części znajdują się tzw. góry Antyliban o maksymalnej wysokości 2814 m n.p.m. Sama nazwa „Liban” wywodzi się ze słów oznaczających „biały”, „mleko”, co stanowi nawiązanie do gór pokrytych śniegiem. Kraj ten czasem jest nazywany „Szwajcarią Bliskiego Wschodu” m.in. ze względu na górzystość krajobrazu, a także ze względu na to, że przez wiele lat wyróżniał się na tle innych państw w regionie wysokim stopniem rozwoju gospodarczego, w tym sektora bankowego, był centrum finansowym regionu.

To właśnie w Szwajcarii studiował libański inżynier, który w 1913 r. wrócił do kraju i pokazywał swoim przyjaciołom nowy sport – jazdę na nartach. Był to początek narciarstwa w Libanie. Pierwszy klub narciarski powstał w 1934 r. Pierwsza szkoła narciarska została założona w 1935 r. przez stacjonujących w tym kraju żołnierzy Armii Francuskiej. Obecnie funkcjonuje sześć ośrodków narciarskich, planowany jest siódmy. Na narty do Libanu można pojechać od grudnia, nawet do kwietnia, w zależności od konkretnego ośrodka narciarskiego i ilości śniegu, która spadnie.

Libańskie ośrodki narciarskie

Najstarszy i najwyżej położony ośrodek narciarski to Cedry. Oferuje on najdłuższy sezon narciarski, a także najbardziej strome stoki. 3 wyciągi krzesełkowe i 3 wyciągi orczykowe mogą wwieźć 3000 narciarzy/godzinę. Na stacji znajduje się też restauracja z tarasem zapewniającym piękne widoki. Po zejściu z tras warto odwiedzić muzeum najsławniejszego libańskiego poety, pisarza, malarza i rzeźbiarza – Khalila Gibrana w Baszari (jego rodzinnej miejscowości) oraz położony niedaleko Las Bożych Cedrów. Ośrodek Cedry znajduje się dwie godziny jazdy z Bejrutu.

Planując wyjazd na narty do Libanu warto odwiedzić Mzaar (dawniej Faraya-Mzaar), największy ośrodek do uprawiania sportów zimowych w tym kraju i w całym regionie Bliskiego Wschodu. Z Bejrutu można tu dojechać zaledwie w godzinę. Oferuje 20 wyciągów krzesełkowych i 50 tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Dodatkowe atrakcje to skutery śnieżne, nocne jazdy na nartach, pokazy narciarskie i pokazy mody, szeroki wybór restauracji i barów. Decydując się na wyjazd do Mzaar trzeba się jednak przygotować na duże wydatki – ze względu na to, że ośrodek jest tak popularny, ceny są tutaj też „szwajcarskie”.

Pozostałe ośrodki narciarskie w Libanie to:

  • Zaarour
  • Laqlouq (Laklouk)
  • Qanat Bakish
  • Faqra Club
  • Sannine Zenith (planowany)