Blog

Purpurowi żeglarze

Tereny Libanu w starożytności zamieszkiwali Fenicjanie – lud żeglarzy i kupców. Chociaż ziemie nie obfitowały w wiele bogactw naturalnych, to zaradni mieszkańcy potrafili wykorzystać te dostępne: z drewna cedrowego budowali łodzie, które pozwoliły im na kolonizację odległych terenów Morza Śródziemnego, a ze ślimaków pozyskiwali trwały, purpurowy barwnik używany do farbowania materiału. Rozsławił ich również handel – przede wszystkim barwionymi tkaninami i drewnem oraz płodami rolnymi, wyrobami rzemieślniczymi, kością słoniową, metalami, szkłem, a nawet niewolnikami.

Zasługą Fenicjan było stworzenie najstarszego znanego na świecie alfabetu oraz pisma fenickiego, które dały początek tym używanym obecnie. Alfabet składał się wyłącznie z 22 spółgłosek i odczytywany był od prawej do lewej. Powstał w jednym z najstarszych miast na świecie– Byblos. Znajduje się tam grobowiec króla Ahirama. Napis na sarkofagu jest pierwszym zabytkiem pisma fenickiego, obecnie sarkofag można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Bejrucie.

Gdzie znajdziecie ślady Fenicjan:

  • Tyr – miasto u wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie wytwarzano purpurowy barwnik, który dał nazwę Fenicjanom (gr. „phoinike” – „krwistoczerwony”)
  • Baalbek – starożytne miasto ku czci fenickiego boga słońca Baala
  • Kartagina – najsłynniejsza kolonia fenicka na terenach dzisiejszej Tunezji, będąca jednym z najważniejszych ośrodków handlowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *